dilluns, 29 d’abril del 2019

Déu t'estima i et perdona (crea)


 Hola! Sóc na Vanesa i vos deix la meva proposta de CREA.

TÍTOL: Déu t'estima i et perdona
 
Aquesta unitat didàctica es diu "DÉU T'ESTIMA  I ET PERDONA". Aquest títol pot ser motivador i atractiu per als infants. El perdó és un objectiu curricular de l'àrea de religió, que ajudarà als infants adquirir la competència de sentit i transcendència i humanitzadora.


CONTEXTUALITZACIÓ:

La unitat didàctica està dirigida a infants de 1r de primària.
 L'aula està constituïda per 10 infants, equilibrats equitativament entre els dos sexes, 5 nins i 5 nines.


TEMPORALITZACIÓ:

La Unitat Didàctica es desenvoluparà en el segon trimestre, concretament des del 6 de febrer fins al 27 de febrer, per la qual cosa compta amb un total de quatre sessions de 1h.
 La raó de situar-la en aquesta data del calendari, és que després d'acabar-la començaríem amb la unitat didàctica de la setmana santa, per la qual cosa pensem que és important que els nens interioritzin i comprenguin la importància del perdó abans de començar a estudiar aquest tema.



FEBRER
SESIONS
06/02/19
1ª Sessió:
- Activitat 1: La caixa del perdó.
- Activitat 2 : Anem a cantar!
13/02/19
2ª Sessió:
- Activitat 1: La paràbola del fill pròdig.
20/02/19
3ª Sessió:
- Activitat 1: Cream i actuam.
27/02/19
4ª Sessió:
- Activitat 1: Gymkana. El tresor amagat.


OBJECTIUS I COMPETÈNCIES:

* Observar i descriure elements i relats religiosos cristians que permetin al infant desenvolupar els valors i actituds bàsiques de respecte, alegria i admiració.

- Competència humanitzadora i competència social.

* Afavorir la realització d'activitats que promoguin la participació, la cooperació i la generositat com a mitjà d'expressar l'amor de Déu i la fraternitat.

- Competència humanitzadora i aprendre a aprendre.

* Descobrir que els cristians anomenen Pare a Déu Creador de totes les coses, i saben que està amb tots nosaltres, ens vol i perdona sempre.

- Competència de sentit i transcendència, humanitzadora.

* Respectar les persones i coses del seu entorn, cuidar-les i preocupar-se'n, com Jesús ha fet i ens ensenya a fer.

- Competència social i cívica, aprendre a aprendre.


CONTINGUTS:


En aquesta unitat didàctica pretenem que es duguin a terme els següents continguts generals:

- Déu parla. La Bíblia, el llibre sant dels cristians. Admiració i cura del llibre que conté la paraula de Déu.

- Jesús té cura de tots i ens vol a tots.

- Déu vol que ens estimem com Ell ens estima. Les activitats diàries com a mitjà per construir la vida familiar i les relacions amb els altres, segons el pla de Déu.

- La manifestació de l'amor cristià en gestos de compartir i d'amistat. La família, lloc de descobriment i experiència religiosa i cristiana.


ACTIVITATS:

SESSIÓ 1

Activitat 1 : La caixa del perdó.

Aquesta activitat té una duració d'uns 30 minuts aproximadament. Iniciarem la UD del perdó amb una activitat molt motivadora pels nins.

Per començar, tots els nins seuran a lèstora que tenim a l'aula fent un rotlo, on farem un poc d'assamblea. Els hi mostraré una caixa decorada amb una paraula en lletres majúscules ( PERDÓ). Els demanaré si coneixen aquesta paraula i amb la meva ajuda i entre tots l'aconseguirem llegir. A continuació els aniré fent preguntes sobre el que coneixen del perdó, d'aquesta manera faré l'avaluació inicial i així partiré del que ja saben. Amb aquestes preguntes es preten motivar als alumnes a que xerrin sobre el tema i ajudar-lis a reflexionar en què ocasions han tingut que demanar perdó, o si els han demanat perdó cualque vegada. D'aquesta manera comentarem en gran grup les experiències de cada nin. Acontinuació, cada infant escriurà el seu nom en un paper de color verd ( color de l'esperança) i el ficarà a la caixa del perdó. D'aquesta manera es sentiran més vinculats al perdó.

Activitat 2: Anem a cantar!

Aquesta activitat té una duració d'uns 30 minuts aproximadament. Ens quedarem asseguts en rotlana per realitzar la següent activitat, la qual consisteix en escoltar una cançó titulada “ Perdó”, que primer cantaré i faré els moviments oportuns en cada tornada. A continuació els nins hauran de repetir-lo. D'aquesta manera es cerca que l'alumne s'aprengui la lletra i els moviments per després cantar i ballar tots junts per concloure la primera sessió.

SESSIÓ 2

Activitat 1: El fill pròdig

L'activitat compta amb dues parts i té la durada d'1 hora. La primera part es realitzarà al racó de l'assemblea on ens asseurem i visualitzarem a la televisió el dvd del fill pròdig. La segona part es durá a terme en les taules de feina on dividirem als infants en dos grups i els repartiré a cada grup les vinyetes de la paràbola que els nins hauran de ordenar i enganxar-les en una cartolina. Per últim, comentarem la paràbola en gran grup, ajudant als infants a reflexionar-hi.


SESSIÓ 3


ACTIVITAT 1: Cream i actuam.
 Durada de l'activitat 1 h. Dividirem la classe en grups de 3 i un de 4, perquè cada nin treballi de manera individual i més facilitat les titelles de la paràbola del fill pròdig. Proporcionaré als infants el material necessari perquè elaborin les titelles dels personatges. Amb les titelles ja fetes, dividirem la paràbola en les mateixes vinyetes que l'activitat anterior, aniran sortint per grups a representar les escenes de la paràbola. A més, d'aquesta manera veiem que van comprendre el significat, la seqüencialitat que té la paràbola deixant que voli la imaginació de tots els nins i que el representin amb les seves pròpies paraules.


SESSIÓ 4

Activitat 1: Gymcana. El tresor amagat.

L'activitat dura una 1h. La primera part d'aquesta activitat es duu a terme al pati. Desprès, passarem a l'aula a ordenar els globus i desxifrar la poesia.
 A través d'una gimcana que consisteix a realitzar diverses activitats per equips, amb la finalitat de descubir el tresor amagat.
 En primer lloc, hauran de trobar els globus que estaran amagats pel pati.
Cada un dels equips, haurà de trobar els globus del seu color. Per a buscar aquests globus, duran un mapa en el qual apareixerà una X en el lloc on estan amagats. Per aconseguir-los, no serà tan fàcil, ja que, hauran de contestar una pregunta relacionada amb el que ja han vist a la UD i hauran de respondre correctament per dur-sen els seus globus.

 Els globus tindran escrites paraules com odi, alegria, perdó, enveja, ... Així, els  infants hauran de punxar aquells globus de les actituds o valors que hem d'eliminar de les nostres vides. Dins dels globus explotats trobaran papers amb paraules que hauran de ordenar per trobar la frase oculta. Per a això, hi afegirem, prèviament a la pissarra, les frases completes ocultes en els globus, en els colors que corresponguin als equips, i els alumnes hauran ordenar a la pissarra. Amb aquest ajut visual i amb la meva ajuda, cada equip podrà descobrir la seva frase, col·locant els globus correctament. Totes les frases dels equips juntes, formen una poesia.

Que màgica paraula!
Jesus ens l'ha ensenyat
i tothom a demanat
'Estimeu-vos com a germans!


Quan els equips ajuntin les seves frases i formin la poesia, la llegiran tots junts, i s'haurà trobat el tresor amagat d'aquesta gimcana
Per acabar, li donaré als alumnes com a reconeixement una medalla amb les paraules "Estimar i Perdonar", i un petit diploma amb el seu nom i la poesia completa.
METODOLOGIA:

 La metodologia és activa, participativa i creativa, combinant activitats individuals i grupals. Es pretén un aprenentatge real dels continguts amb la seva aplicació pràctica en la vida diària.

 Promoure el protagonisme de l'alumnat per mitjà de l'observació, la forumulación de preguntes, presentació pública de treballs, exposició de continguts, etc ...


MATERIAL I RECURSOS:

SESSIÓ 1

  • Caixa del perdó.
  • Llapis
  • Papers de color verd
  • Ordinador
  • cançó del perdó


SESSIÓ 2

  • TV
  • DVD : El fill pródig
  • Vinyetes
  • Cartolina i ferrament

SESSIÓ 3

  • Rotllo de paper
  • Cotó
  • Cola
  • Tisores
  • Pintures
  • Cartolina
  • Pinzell

SESSIÓ 4

  • Globus
  • Retoladors
  • Escuradents
  • Pissarra i guixos de colors
  • Poesia


ESTÀNDARDS D'APRENENTATGE:

SESSIÓ 1

- Comprèn el significat de perdonar i ser perdonat.
- Comparteix amb la resta experiències pròpies sobre el perdó en la seva vida.
- Mostra una actitud positiva i participativa davant demanar perdó i perdonar.

SESSIÓ 2

  • Visualitza amb atenció la paràbola del fill pròdig.
  • Mostra una actitud d'inquietud i participativa quan reflexionem i comentem el relat.

SESSIÓ 3

  • Comprenen el missatge de la paràbola el fill pròdig.
  • Mostra una actitud activa i participativa davant l'activitat

SESSIÓ 4

- Treballen en grup amb actitud positiva.
- Saben distingir les actituds positives de les negatives, en punxar els globus adequats.


AVALUACIÓ:

 L'avaluació, pel caràcter de l'etapa, haurà de ser formativa i contínua, és a dir, ens basarem en un "procés de recollida d'informació i investigació contínua, sistemàtica i rigorosa que s'orienta a seguir l'evolució dels processos d'ensenyament-aprenentatge per a la presa de les decisions. "la seva finalitat serà la de proporcionar informació sobre Déu i tot el procés d'ensenyament-aprenentatge relacionat amb l'ensenyament de la religió, per tal d'ajustar aquells aspectes que siguin necessaris per a millorar aquest procés educatiu.

 Inicialment, s'avaluarà de forma diagnòstica el coneixement del que parteixen els alumnes per facilitar el procés d'aprenentatge. A continuació, s'avaluarà de forma contínua les activitats realitzades diàriament, mitjançant l'observació i les anotacions, per poder realitzar un informe final que informarà dels objectius aconseguits durant el curs de cada alumne per individual. I finalment, avaluarem i valorarem els resultats aconseguits gràcies a la unitat didàctica duta a terme, és a dir, a través d'una autoobservació del propi docent es realitzaran els canvis necessaris per millorar la unitat didàctica i per a això, es reflexionarà sobre el disseny que es ha fet de la UD, la motivació que s'ha aconseguit amb ella, les dificultats trobades, les propostes de millora.

 A més ha d'intentar valorar d'una manera global i integral a l'alumne en el seu procés de creixement com a persona. Per això, hem triat els següents criteris d'avaluació trets del currículum de religió:

- Conèixer alguns valors humans que posseeixen en el seu interior i que Jesucrist els ensenya.
- Valorar els ensenyaments que Jesús ens dóna per aprendre a estimar els altres.
- Saber compartir l'alegria de l'amor que Déu ens té.
- Valorar el do que Déu ens fa fent-nos fills seus i part de la seva família, l'Església.
Expressions d'agraïment i alegria per pertànyer a una família.
















Vanesa García Guijarro

Kahoot sobre Setmana Santa (crea)

El meu nom és Àngela Ferrà Pomar i he realitzat la opció de "CREA".


PROPOSTA D'APLICACIÓ DIDÀCTICA I ACTIVITATS DE TRANSFERÈNCIA: CREA


TÍTOL: KAHOOT SOBRE SETMANA SANTA


REPTE

Es tracta de dissenyar un Kahoot sobre Setmana Santa on els alumnes podran aprendre en què consisteix aquesta setmana. Aprendran el què va passar cada dia d'aquesta setmana, així com els textes corresponents a la varietat de dies que la composen i els personatges que cal conèixer.

MATERIALS

Els materials que es treballaran per dur a terme la següent proposta didàctica són els següents :

    • Ordinador i Projector.
    • CD de música de sons naturals.
    • Pissarra Digital
    • Esquemes i Resums fets al Quadern
    • Preguntes elaborades per grups.


DESTINATARIS

La proposta didàctica que es desenvoluparà està pensada per treballar amb un grup d'alumnes que fan l'assignatura de Religió a Tercer d'Eso del Institut del Borja Moll. Les característiques del grup pertanyen a un centre que es troba a una de les barriades de Palma de zona mitjana-baixa. L'alumnat que predomina és de ètnica gitana, magreví, musulmana i africans. Són alumnes que tenen reforç educatiu i amb problemàtica econòmica. És un grup de vint alumnes i com es pot veure, de procedència molt variada.


PROCEDIMENT

La mestra explicarà en què consisteix l'activitat. L'objectiu és aconseguir per grups la màxima puntuació sobre coneixements en relació a Setmana Santa.

Primera Sessió: Explicació del què és Setmana Santa. Mapa conceptual al quadern de l'alumne i elaboració de preguntes en grup.

Segona Sessió: Classificació de cadascún dels dies que composen la Setmana Santa i organització dels Continguts.

Tercera Sessió: Destriar tota una varietat de textos que aniré donant a classe dels diferents dies de la Setmana Santa, així com destriar tota una varietat de personatges pròpis d'aquesta setmana.

Quarta Sessió: Revisió i elaboració de les preguntes fetes sobre Setmana Santa i editar el Kahoot. Fer l'activitat del Kahoot a la Pissarra digital i participació en grups.


CONTINGUTS

            • Setmana Santa
            • Jesús de Natzaret
            • Maria, mare de Jesús
            • Apòstols
            • Diumenge de Rams
            • Dijous Sant
            • Divendres Sant
            • Dissabte Sant
            • Diumenge de Pasqüa

CRITERIS D'AVALUACIÓ

Els criteris d'avaluació que es duràn a terme en aquesta proposta didàctica són els següents:

    • Domina la terminologia pròpia de la Setmana Santa.
    • Compren el significat de les paraules i expressions pròpis d'aquest temps.


ESTÀNDARS D'APRENENTATGE

En aquesta Proposta didàctica es treballaran els següents estàndars d'aprenentatge:

  1. Classificació dels dies de la Setmana Santa .
  2. Relació de la varietat de personatges pròpis d'aquesta setmana.


OBJECTIUS

  1. Comprendre el sentit de la Setmana Santa.
  2. Identificar tota una varietat de diferents manifestacions religioses al llarg de la història de la humanitat.


COMPETÈNCIES CLAU
  1. Competència Social i Ciutadana.
  2. Autonomia i Iniciativa personal.
  3. Competència en Comunicació Lingüística.
  4. Competència Cultural i Artística.

    Nom i LLinatges : Angela Ferrà Pomar
              Ies Francesc de Borja Moll i Josep Sureda i Blanes.

Coevangelista (crea)



CREA COEVANGELISTA ( Jn 20 , 1-10 )


disseny d´un texte en vers o prosa que doni testimoniatge de la figura de jesús de natzaret .
Propostes d´idees .


TRANSFERÈNCIA : GRUP 4t ESO .

OBJECTIUS.

Reflexionar sobre le preguntes que formula l´ésser humà i valorar les respostes que ofereixen diferents punts de vista.
Identificar peculiaritats dels déus de les religions i manifestar el seu respecte .
Valorar el judaisme , cristianisme , islma , hinduisme com a manifestacions de creences dels individus .

COMPETÈNCIES .


APRENDRE -APRENDRE ,
AUTONOMIA I INICIATIVA PERSONAL ,
INFORMACIÓ I DIGITAL ,
LINGÜISTICA.



CONTINGUTS .

Les religions: recerca del sentit de la vida.
Plenitud en l’experiència religiosa: la revelació de Déu en la història.
Les religions més rellevants en l’entorn de l’escola: la religió catòlica i altres confessions cristianes (ortodoxos i evangèlics); la religió islàmica; la religió hinduista, etc.
La revelació de Déu en les diverses religions.
Persones més rellevants en la història de les religions :Jesús de Natzaret.




ACTIVITATS .

Sessió I- - Lectura del texte i identificar els personatges que apareixen , el suposat i l´evangelista .
Identificar-se com el coevangelista partícep del Concurs.
Cercar en la web /documentació bibliogràfica detalls significatius dels personatges.
.

Jn 20 , 1-10

EL SEPULCRE BUIT

 El diumenge, Maria Magdalena se'n va anar al sepulcre de bon matí, quan encara era fosc, i veié que la pedra havia estat treta de l'entrada del sepulcre. Llavors se'n va corrents a trobar Simó Pere i l'altre deixeble, aquell que Jesús estimava, i els diu:
--S'han endut el Senyor fora del sepulcre i no sabem on l'han posat.
Pere i l'altre deixeble van sortir cap al sepulcre. Corrien tots dos junts, però l'altre deixeble s'avançà a Pere i va arribar primer al sepulcre, s'ajupí i veié aplanat el llençol d'amortallar, però no hi va entrar. Després arribà també Simó Pere, que el seguia, i va entrar al sepulcre; veié aplanat el llençol d'amortallar, però el mocador que li havien posat al cap no estava aplanat com el llençol, sinó que continuava lligat a part. Llavors va entrar també l'altre deixeble, que havia arribat primer al sepulcre, ho veié i cregué. De fet, encara no havien entès que, segons l'Escriptura, Jesús havia de ressuscitar d'entre els morts. 10 I els dos deixebles se'n tornaren a casa.


Diseny Visual thinking . Representació d´imatges de Déu en la tradició cristiana i en altres religions. Identificació i fonts d´informació .


Sessió II-

Finalització tasca sessió I i Votacions del coevangelista i el visual thinking treballat individualment .Valoració grupal .

Sessió III.

Jesús de Natzaret : el personatge universal . Texte en prosa i/ o vers. Dibuix addicional .
Continuació de la narració del texte de Joan 20 , 1 -10 .
I............... Coevangelista 20 , 11- ...... .
Sessió IV -
lECTURA DE TEXTES . GRAELLES I TABULACIÓ DE RESULTATS-

Sessió V –
Presentació de tasca i Lectura internivell a alumnes de Primària i /o ESO (Departament de Llengües ): Texte JOAN 2O, 1 -10 i COEVANGILISTA 20 11..... .


ESTÀNDARDS D’APRENENTATGE AVALUABLES


      1-Cerca i identifica imatges en les religions .
      2-Manifesta i exposa creativitat en textes diversos .
      3-Aporta criteris de triatge d´originalitat de manifestacions escrites de divulgació.
      4-Participa en difondre la creativitat i expressió en públic.



AVALUACIÓ .


Sessió 1 i 2 .
-Dintre una urna i en sobre tancat valoració individual de l´originalitat en assignar-se un nom de Coevangelista en un texte de difusió universal així com el visual thinking a exposar . Tria de tres coevangelistes .Tria de tres visual thinking amb pseudònim.

Professor:

NOM
COEVANGELISTA
PSEUDÒNIM
VISUAL THINKING
+
+
+









Alumne :
Posit groc coevangelista triat ( 3)
Posit verd visual thinking trial (3)




En un portfoli indicaran de les sessions les activitats proposades i una valoració individual i grupal.


Sessió 3 i 4.

Graella de la lectura de textes .Rúbrica .




EXPRESSIÓ ESCRITA 3r i 4rt d'ESO
Coherència
2
El text s'ajusta al tema tractat, no presenta problemes de coherècia i permet que el lector segueixi la lectura fluïdament i entengui fàcilment el sentit global del text.
1,50
El text s'ajusta al tema tractat, i encara que presenta algunes seqûències incoherents, no suposa un problema per entendre fàcilment el sentit global del text.
1
El text s'ajusta al tema tractat però la quantitat d'errors de coherència fan difícil la lectura fluïda i que el lector pugui entendre el sentit global del text.
0
El text no compta amb els requisits mínims de coherència.

Cohesió
2
El text està dividit en paràgrafs segons les diferents idees que expressa, utilitza signes de puntuació correctament i fa ús de connectors.
1,50
El text està dividit en paràgrafs, fa ús dels signes de puntuació correctament però no usa gaire connectors.
1
El text està dividit en paràgrafs però la divisió no
és adequada o no usa els signes de puntuació correctament.
0
El text no compta amb els requisits mínims de cohesió
Lèxic
2
Empra un lèxic ric i variat, adequat al tipus de text i a la situació. No fa ús de barbarismes.
1,50
Empra un vocabulari variat però hi ha alguna interfèrència lèxica.
1
El lèxic no és gaire variat i compta amb algunes interferències lèxiques.
0
Demostra un alt desconeixement de la llengua.
Gramàtica
2
L'estructura de les oracions és la correcta i fa un ús idoni dels temps verbals.
1,50
Compta amb algun temps verbal incorrecte però en general no hi ha problemes de concordància.
1
Les oracions són simples i presenta alguns temps verbals incorrectes.
0
Hi ha greus errors de concordància que dificulten la comprensió del text.
Ortografia
L'ortografia té un pes de 2 punts.
La presència D'UNA FALTA MOLT GREU (y-i, ñ-ny) suposarà un 0 automàtic a l'apartat d'ortografia.
Cada falta GREU (à-á, apòstrofs, confusió de “j” i “y”, verbs acabats en -aba, -ava, havia/había) resta 0,50 p.
Les faltes menors resten 0,20p